O KLUBU

POVIJEST:
Do 1954. g. u Koprivnici igrao se Veliki rukomet; te godine otpočela je revolucionarna promjena uvođenjem Malog rukometa te se na taj način i Koprivnica svrstala među gradove koji su tu transformaciju uspješno proveli. Prva rukometna utakmica odigrana je u listopadu 1954. g. između Gimnazijskih ekipa Koprivnice i Virovitice te se taj datum smatra kao početak djelovanja muškog rukometa u Koprivnici. Igrače je okupio i ekipu vodio mladi nastavnik tjelesnog odgoja Ivan Kušek. Nakon odigrane prve utakmice povećan je interes za ovu igru te je bilo moguće formirati nekoliko ekipa. Već naredne godine rukometaši Koprivnice bili su uključeni u službeno natjecanje, a koje traje sve do danas tj. više od pola stoljeća.
Klub je počeo djelovati 1953/4 godine pod nazivom Rukometna sekcija „Ivo Marinković“, a 1956. godine je preimenovan u RK Partizan.
Pod nazivom RK ,KOPRIVNICA” Koprivnica je osnovan 1996. godine, a od 2015. godine nastupa pod imenom RK ‘KOPRIVNICA-HANGAR 18’.

Naši prvi rukometaši bili su: Ivo Kušek, Branko Gabaj, Ivica Belec, Jure Bujan, Miljenko Despenić, Željko Ivančić, Đuro Križan, Branko Ljubić, Vladimir Kuzel, Vojo Karlović, Pavao Kanižaj, Zvonko Mikulek, Borivoj Milivojević, Vlado Pavša, Ivica Špičko, Zlatko Špoljar, Miloš Usorac, Branko Županić, Nikola Jankulovski i Bogdanić.

Najveća ekspanzija rukometa u Koprivnici i okolici dogodila se u razdoblju 1960. – 1976. godine. U samoj Koprivnici postojala su 2 kluba (Partizan i Lokomotiva) dok su svi razredi Gimnazije imali svoje generacijske ekipe koje su formirale gradsku ligu.RK-IVO-MARINKOVIC

Sustav natjecanja tijekom proteklog razdoblja mijenjao se ovisno o mnogim stvarima uz razvoj športa, tako da se naš klub natjecao u različitim ligama i područjima. Zapaženi rezultati ostvareni su u razdoblju 1971. – 1976. godine kada se Klub natjecao u Jedinstvenoj hrvatskoj ligi i kada je 1973/1974. osvojeno 4. mjesto što jasno govori o kvaliteti. Zatim, u 1999. g. naši rukometaši plasirali su se u Jedinstvenu 1. B. Ligu, zauzeli 7. mjesto i bili nadomak ulasku u 1. A. ligu.

Kroz dugih pola stoljeća rukometnim igralištima prošlo je mnogo generacija koprivničanaca i okolnih mjesta, nekoliko tisuća mladih kojima je ovaj sport i klub predstavljao svojevrsni odgoj i zdravo usmjerenje na temeljima amaterizma i ljudskih vrijednosti usmjerenim kroz športsko nadmetanje. Takovo opredjeljenje članovi i igrači Kluba najbolje su pokazali u najtežim trenucima stvaranja samostalne Hrvatske, naš vrsni rukometaš Goran Vrbošić – Vrba dao svoj život za ostvarenje ideala mnogih generacija. U spomen i čast na G. Vrbošića, Klub svake godine organizira Memorijalni turnir.
Klub također svake godine organizira Memorijalni turnir “Braća Đelekovčan” za mlađe uzraste u spomen na istaknute rukometaše našeg kluba koji su prerano i tragično preminuli.

Rad s mladima tradicija je ovog kluba. Svake godine okupljamo nove generacije dječaka te im kroz našu „Školu rukometa” nastojim pružiti što više rukometnog znanja, športskog odgoja i zdravih pogleda na sam šport i život općenito. U „školu rukometa” prosječno je uključeno između 100 i 130 dječaka u dobi od 7-16 godina starosti.
Slika 2015/2016:DSCN1884b

Danas kluba okuplja oko 150 rukometaša od čega ovu brojku čini 20-tak seniora dok su sve ostalo djeca u mlađim kategorijama natjecanja, a koja ostvaruju zapažene rezultate. U posljednjih nekoliko sezona naše ekipe mlađih kadeta, dječaka A i dječaka B redovito se plasiraju na Završnice državnog prvenstva RH što čini izniman uspjeh Škole rukometa našeg rukometnog kluba.

Slika 2016/2017
Klub nastupa i natječe se u sljedećim kategorijama i natjecanjima sa svim svojim ekipama za sezonu 2019/2020:
1 Ekipa (seniori) – 3.HRL
2 Ekipa (2002/2003) – 1. HKRL (RK Ludbreg)
3 Ekipa (2004/2005) – 1. HMKRL – Sjever
4 Ekipa (2006/2007) – 1. HRLD”A” – Sjever